||||

Historia kredytowa w BIK – jak ją sprawdzić i poprawić?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja założona przez banki, zajmująca się gromadzeniem danych o kredytobiorcach. Jeżeli składasz wniosek o kredyt lub pożyczkę, twój kredytodawca na pewno będzie szukał informacji o twojej zdolności kredytowej między innymi w BIKu. Możesz łatwo się dowiedzieć jakie są 4 sposoby na poprawienie zdolności kredytowej. Twoja historia kredytowa to zbiór szczegółowych danych, na które składają się informacje o wszelkich zaciągniętych zobowiązaniach finansowych i ich terminowych lub nieterminowych spłatach. Informacje są gromadzone po wyrażeniu przez ciebie zgody na przetwarzanie danych.

Historia kredytowa

Historia kredytowa to zapis wszelkich zaciągniętych przez ciebie kredytów lub pożyczek oraz zakupów na raty. W rejestrze historii widnieje również wskaźnik terminowego spłacania rat. Zła historia kredytowa obniża zdolność kredytową i utrudnia zaciągnięcie kredytu. Nie jest to jednak wyrok. Istnieją metody na zwiększenie zdolności kredytowej. Ponadto, jeżeli minęło 5 lat od spłaty ostatniej raty kredytu, z którego spłatą mieliśmy problem, możliwe jest usunięcie go z rejestru. W tym celu należy wystosować pisemną prośbę.

Na budowanie historii kredytowej wpływają nawet niewielkie zakupy na raty. Warto zaciągnąć kilka takich zobowiązań i spłacić je terminowo, aby zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku. 

W historii kredytowej istnieją progi terminowości. Najlepiej mają się kredytobiorcy w progu pierwszym, czyli spłacający zadłużenie terminowo (0-30 dni opóźnienia). Jeżeli twoja wpłata opóźnia się o 60 dni, a ponadto kredytobiorca poinformował cię o zadłużeniu po 30 dniach, informacje o tym incydencie mogą widnieć w rejestrze BIK przez najbliższe 5 lat, nawet bez twojej zgody na przetwarzanie danych. 

Historia kredytowa w BIK

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Istnieje wiele sposobów aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Poniżej podamy najbardziej korzystne z nich. Jeżeli zastanawiasz się jak poprawić zdolność kredytową, zastosuj się do przynajmniej kilku poniższych punktów:

  • dbaj o historię w BIK – płać raty terminowo, zaciągaj niewielkie kredyty (np. zakupy na raty). Każdy spłacony kredyt to dodatkowe punkty na twoją korzyść,
  • możliwie szybko spłać inne zobowiązania – jeśli posiadasz kilka kredytów, spłać jak najszybciej to co jest możliwe. Bank chętniej przyzna kredyt kiedy nie będziesz posiadać zadłużeń w kilku miejscach równocześnie. Jest to ważne gdyż pętla zadłużenia w zasadzie wyklucza nas z możliwości pozyskania kredytu.
  • sprawdź swoją zdolność kredytową – skorzystaj z raportu BIK, usług doradcy finansowego lub uzyskaj poradę w banku, w którym starasz się o kredyt,
  • zadbaj o wkład własny – szczególnie ważny punkt w przypadku starania się o kredyt hipoteczny. W tej chwili banki wymagają 20-30% wkładu własnego, co jest dużym wzrostem w porównaniu do wcześniejszych 10%.
  • zwiększ swoje dochody – nawet jeśli zawrzesz dodatkowe umowy zlecenie na okres trzech miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt, to w oczach banku zwiększy to twoje dochody, a tym samym zdolność kredytową
Zobacz też:  Kredyt w rachunku bieżącym – co warto wiedzieć?

Sprawdzanie BIK-u

Sprawdzanie BIKu przydaje się w ocenie swojej zdolności kredytowej. Informacje w rejestrze BIK są poufne i żadne osoby prywatne nie mają do nich dostępu. Jeżeli chcesz sprawdzić informacje o swojej historii kredytowej musisz zarejestrować się w BIK-u przy użyciu dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, a następnie zweryfikować swoje dane. Dokładny jednorazowy raport kosztuje 39 złotych i otrzymuje się go natychmiast. Raport ma termin ważności 30 dni. Każdemu zarejestrowanemu użytkownikowi przysługuje prawo do darmowego skorzystania z raportu BIK. Może się to odbyć raz na 6 miesięcy na pisemną prośbę zarejestrowanego użytkownika. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł zaspokoił twoją ciekawość na temat historii i zdolności kredytowej. Dodatkowo możesz sprawdzić nasz kalkulator zdolności kredytowej.

Podobne wpisy