Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty są bardzo modnym tematem. W 2021 roku nie schodziły z pierwszych stron magazynów finansowych na całym świecie. W tym roku ze względu na tendencję spadkową możemy spotkać się z narracją, że “to koniec kryptowalut”. Jak jest naprawdę? Czy inwestycja w kryptowaluty nadal ma sens? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawy kryptowalut – Bitcoin 

Zanim zdecydujesz się na inwestycję musisz poznać podstawy kryptowalut. Edukacja w tym temacie jest bardzo ważna, ponieważ jest to rynek chwiejny, w którym jesteśmy narażeni zarówno na duże straty, jak i potencjalne duże zyski.

Obecnie cały szeroki rynek kryptowalut to kilka tysięcy tokenów, w które można zainwestować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że większość z nich nie przetrwa okresu bessy i w długim terminie może przynieść znaczące straty. Sytuacja na rynku kryptowalut jest bliźniaczo podobna do tej, która na początku lat 2000 wydarzyła się na rynku tradycyjnym przy okazji boomu bańki internetowej.

Wtedy również, jak grzyby po deszczu wyrastały spółki, które miały zrewolucjonizować Internet. Jak pokazał czas – większość z nich nie przetrwała nawet kilku lat. W przypadku rynku kryptowalut może być podobnie, dlatego tutaj koncentrujemy się przede wszystkim na Bitcoinie.


Dlaczego wśród szerokiego rynku kryptowalut warto kupić Bitcoina? Na to pytanie odpowiemy sobie w kilku punktach:

  1. Bitcoin jest najstarszą i najdłużej działającą kryptowalutą. Przez wielu uważany jest wręcz za synonim słowa “kryptowaluta” – stąd też jego wahania cenowe (w porównaniu do innych tokenów) będą mniejsze.
  2. Bitcoin jest aktywem deflacyjnym – w obiegu nigdy nie będzie więcej niż 21 000 000 BTC – obecnie wydobyte jest już ponad 19 000 000.
  3. Adopcja Bitcoina wśród instytucji przebiega coraz prężniej, powstają już pierwsze fundusze ETF przyjmujące ekspozycję na BTC poprzez kontrakty futures
  4. Znacząco zwiększa się także odsetek inwestorów instytucjonalnych, którzy inwestują lub rozważają inwestycję w Bitcoina:
Zobacz też:  TOP 5 najpopularniejszych produktów bankowych dla klientów indywidualnych
Źródło: CryptoResearch / Cointelegraph Research

Zwrot z inwestycji w kryptowaluty

Jeżeli wiesz już, dlaczego warto i gdzie kupić Bitcoina warto dowiedzieć się, ile właściwie można było do tej pory zarobić z inwestycji w tę kryptowalutę. Tak kształtuje się cena Bitcoina rok do roku wg. serwisu bytwork.com:

źródło: bytwork.com:

Jak widać inwestycja w Bitcoina w długim horyzoncie czasowym przynosi ponadprzeciętne zyski.

Przykładowo osoby, które kupiły Bitcoina w 2010 roku i trzymały do 2015 roku mogły liczyć na 314185% zwrotu z inwestycji!


Jeśli zainwestowałeś w Bitcoina w 2015 roku i sprzedałeś na początku 2020 zwrot z inwestycji wyniósł 4218%, natomiast jeśli sprzedaż odbyła się na końcu 2020 roku wynik ten wzrósł do 13000%!

Warto jednak zaznaczyć, że obecne wahania ceny Bitcoina są o wiele mniejsze, natomiast nadal jest to aktywo, na którym w długim terminie można zrobić zwrot w wysokości 500-1000%.

Ogromne wzrosty, które są tu pokazane to także powód, dla którego większość osób traci na kryptowalutach. Najlepsze zwroty z inwestycji dawało akumulowanie Bitcoina w czasie bessy i sprzedaż w hossie – w tym czasie jednak mógł on stracić nawet 70-80% swojej wartości.

Zanim zainwestujesz w kryptowaluty odpowiedz sobie zatem na pytanie – czy wytrzymasz spadki rzędu 70-80-90%? 

Na koniec chciałbym podkreślić, że wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania itp. znajdujące się w serwisie zyciewkredycie.pl nie mogą być traktowane jako porada inwestycyjna lub wiążąca ocena rynku albo instrumentu inwestycyjnego.

Podobne wpisy