||

Kupujemy sprzęt do domu. Na czym polega kredyt ratalny?

Wyposażenie domu czy mieszkania w niezbędne sprzęty może pociągać za sobą poważne koszty. Jeśli nie jesteś w stanie kupić za gotówkę, z własnych oszczędności lub z bieżących dochodów, lodówki, pralki czy telewizora i kina domowego, możesz zdecydować się na zakupy ratalne. Sprawdź, czym jest kredyt ratalny i jakie wymagania należy spełnić, by móc go zaciągnąć w wybranym banku?

Czym jest kredyt ratalny?

Sprzęty AGD czy RTV możesz kupić za gotówkę, ale i na kredyt z banku. Najczęściej będzie to kredyt ratalny, który jest typem zobowiązania konsumpcyjnego. Udzielany jest on na uproszczonych warunkach, na podstawie dokumentu tożsamości i zaświadczenia o dochodach. Bardzo często nie musisz nawet iść do banku, by złożyć dokumenty i od ręki otrzymać sprzęty domowe na raty. Jakie wymagania musisz zatem spełnić?

Powinieneś mieć dobrą historię kredytową w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) oraz w innych bazach danych, jak np. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Bank wyliczy też Twoją zdolność kredytową na podstawie oświadczenia o dochodach lub zaświadczenia, które może być wymagane przy zaciąganiu zobowiązania ratalnego na wyższą kwotę.

Kredyt ratalny działa w ten sposób, że bank płaci za Twoje zakupy na podstawie podpisanej umowy. Otrzymujesz od razu przedmiot zakupu, ale jego wartość spłacasz na raty. Kredyt tego rodzaju z reguły rozłożony jest na 1–3 lata. O jego warunki możesz spytać doradcę kredytowego.

Krok po kroku zakupy na raty wyglądają w następujący sposób:

  • Wybierasz przedmiot czy przedmioty, np. sprzęty elektroniczne do domu, jakie chcesz nabyć na raty w sklepie, który umożliwia zakupy ratalne.
  • Pracownik sklepowego punktu kredytowego przedstawia ofertę kredytów na raty – niewykluczone, że będziesz mógł skorzystać z rat 0 proc., w przypadku których nie zapłacisz odsetek, ale uwaga – bank może naliczyć Ci prowizję za przystąpienie do zobowiązania!
  • Ustalasz, z której oferty kredytu ratalnego chcesz skorzystać.
  • Składasz wniosek kredytowy i czekasz na decyzję z banku – w przeważającej liczbie przypadków jest ona wydawana w bardzo krótkim czasie.
  • Podpisujesz na miejscu, w sklepie, wymagane dokumenty kredytowe.
  • Otrzymujesz przedmiot kredytowania na własność, wraz z umową i harmonogramem spłaty rat.
Zobacz też:  4 sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

W przypadku skorzystania z oferty rat w sklepie, a nie w banku, nie musisz chodzić do placówki instytucji kredytującej, by podpisać umowę. Wszystkim zajmie się punkt kredytowy w sklepie, w którym kupujesz na raty. Z miejsca dostaniesz przedmiot finansowania, choć w momencie nabycia nic za niego zwykle nie zapłacisz. Koszty rozłożone zostaną na raty.

Kupujemy sprzęt do domu. Na czym polega kredyt ratalny?

Co można sfinansować kredytem ratalnym?

Przeznaczeniem kredytu ratalnego jest zakup określonego przedmiotu, głównie artykułów gospodarstwa domowego, dóbr trwałego użytku, jak sprzęty AGD i RTV, komputery, meble czy urządzenia sportowe. Zaciągnięcie zobowiązania może pozwolić Ci także wejść w posiadanie samochodu.

Weźmiesz na raty RTV – telewizor, DVD czy kino domowe, ale i dostaniesz AGD – zmywarkę, okap, płytę indukcyjną, piekarnik i tym podobne. Ostateczna decyzja co do produktów dostępnych w sprzedaży ratalnej zawsze uzależniona jest od sprzedającego. On decyduje, które kategorie towarów oferowane w sklepie stacjonarnym lub internetowym można nabywać w ramach systemu ratalnego.

Kredyt ratalny a gotówkowy – różnica

Zakupu sprzętów RTV i AGD oraz innych elementów wyposażenia domu dokonać możesz nie tylko na raty, ale i z wykorzystaniem kredytu gotówkowego. Mowa tu o produkcie udzielanym przez banki, za pomocą którego także możesz pokryć koszty zakupu wyposażenia do domu. Jednak istnieją też pewne oczywiste różnice pomiędzy kredytem ratalnym a kredytem gotówkowym.

Jeśli korzystasz z oferty ratalnej w sklepie, możesz wziąć na raty tylko określone przedmioty, podczas gdy kredyt gotówkowy jest zaciągany na dowolny cel – możesz go spożytkować tak, jak jest Ci wygodnie, ale licz się z poniesieniem w związku z tym wyższych kosztów niż w przypadku kredytu na raty. Oprocentowanie zobowiązania gotówkowego może być dużo wyższe niż ratalnego. W przypadku tego pierwszego produktu okres spłaty będzie dłuższy.

Ostatecznie to od Ciebie zależy, z jakiego rozwiązania skorzystasz, kiedy będziesz kupować sprzęty do domu, a nie będziesz mógł pozwolić sobie na pokrycie takich wydatków z własnej kieszeni. Wybierze optymalnie, mając na uwadze m.in. możliwości finansowe.

Zobacz też:  Fundusze inwestycyjne — jak działają i czy warto w nie inwestować?

Podobne wpisy