rrso
||

Co to jest RRSO – jak mierzyć koszt kredytu?

Składając wniosek o przyznanie kredytu swoją uwagę często skupiamy na tym czy w ogóle uda się go otrzymać, zamiast na tym na jakich warunkach podpiszemy umowę. Trudny sposób pozyskania kredytu, obwarowany różnymi regułami, jest różnicą między kredytem a pożyczką. Warto bowiem wiedzieć, że propozycje przedstawiane przez doradców kredytowych reprezentujących przecież interes banku nie zawsze są zbieżne z interesem klienta. Każda ze stron ma bowiem inne cele. Bank chce sprzedać kredyt możliwie jak najdrożej. Klient chce wziąć kredyt możliwie jak najtaniej. Pogodzić te dwie sprawy można tylko wtedy gdy klient wnioskujący o pożyczkę jest klientem świadomym. Co to znaczy? Tyle, że klient potrafi zwrócić uwagę na istotne przy każdych kalkulacjach parametry, a nie tylko na samą kwotę, którą już zdążył wydać dziesięć razy w swoich wyobrażeniach. O jakie dokładnie parametry chodzi?

Co to jest RRSO?

RRSO jest to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i w swoim założeniu jest parametrem najistotniejszym. Potrafi bowiem pokazać wszystkie koszty w ujęciu całościowym, z uwzględnieniem nie tylko samego oprocentowania (zobacz jak obliczyć oprocentowanie kredytu), ale również:

  • prowizji za przyznanie pożyczki,
  • ewentualnej opłaty przygotowawczej,
  • ubezpieczenia kredytu jeśli takie występuje, oraz
  • długości okresu kredytowania.

Długość okresu kredytowania z kolei ma wpływ na ostateczną sumę odsetek, którą bankowi zapłacimy. To z jego powodu całkowity koszt kredytu nie zawsze jest dobrym parametrem do porównywania kredytów.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Jak policzyć RRSO – kalkulator?

Nie każdy jest ekonomistą czy to z zawodu czy zamiłowania, nie każdy więc musi wiedzieć jak te wszystkie rzeczy policzyć. Dlatego też warto posłużyć się do tego celu ogólnodostępnymi w internecie narzędziami takimi jak ten kalkulator RRSO w excelu. Dzięki temu nawet bez specjalistycznej wiedzy możemy sami ocenić czy dana oferta jest atrakcyjna czy może lepiej trzymać się od niej z daleka. Kalkulator RRSO jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy podać niezbędne do wyliczeń dane, a reszta nastąpi automatycznie.

Wynik podawany jest zawsze w procentach i ogólna zasada jest taka, że im niższy wskaźnik RRSO tym oferta atrakcyjniejsza. Im wyższy tym szybciej powinna się nam zapalić z tyłu głowy czerwona lampka ostrzegawcza. Kalkulatory RRSO mają w swoim założeniu uświadamiać potencjalnych pożyczkobiorców, pokazując im w prostej formie czy przedstawiona przez pracownika banku kalkulacja pożyczki jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. W dzisiejszych czasach, praktycznie każdy ma ze sobą smartfona z możliwością natychmiastowego połączenia z internetem lub ściągnięcia aplikacji lub pliku pomagającego w liczeniu RRSO. Dzięki temu możemy dokonywać stosownych wyliczeń nawet w czasie wizyty w instytucji finansowej jaką jest bank,. Co więcej! jako potencjalna strona w umowie nawet powinniśmy to robić.

Tylko jako świadomy klient mamy szanse na wynegocjowanie lepszych warunków, które z kolei mogą przełożyć się na oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych (zwłaszcza przy umowach długoterminowych). Dlatego też warto wybrać naprawdę dobry kredyt, np. z tego rankingu http://www.wktorymbanku.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/. Jak zatem widać gra jest warta świeczki. Walczymy w końcu o nasze pieniądze, które można przecież spożytkować o wiele lepiej niż przeznaczając je na większe odsetki, których z kolei w dużej mierze można było uniknąć – korzystając chociażby z kalkulatora RRSO przed podpisaniem umowy. W ocenie kredytu pomogą Ci także porady na stronie UOKIK https://www.uokik.gov.pl/faq_kredyty_pozyczki_lokaty.php

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *