4 sposoby na poprawienie zdolności kredytowej
Coraz częściej wielu z nas decyduje się na zaciągnięcie kredytu, często na długie lata i w dużej wysokości. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy bank odmawia nam takiego kredytu, ze względu na niską zdolność kredytową. Zastanawiamy się wówczas, czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji, bez rezygnacji z oczekiwanej przez nas sumy. Jak się okazuje istnieje kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej i zmianę swojej sytuacji finansowej w oczach banku.
Po pierwsze – zwiększ dochody!
Pierwszy z nich, naturalnie przychodzący do głowy, to zwiększenie naszych dochodów. Możemy to zrobić na różne sposoby. Nie trzeba od razu zmieniać pracy na lepiej płatną, lub prosić szefa o podwyżkę, choć na pewno znacząco poprawiło by to naszą sytuację. Czasami wystarczy jednak kilkumiesięczny wzrost wynagrodzenia, np. poprzez wypracowanie nadgodzin, lub uzyskanie dodatkowego, tymczasowego zatrudnienia, np. w postaci umowy zlecenie. Podejmowana praca nie musi być kontynuowana przez późniejsze lata, choć niekiedy w banku poproszą nas o promesę zatrudnienia. Nie ma ona jednak żadnej wiążącej wartości dla naszego świadczenia. Warto wiedzieć, że bankierzy oceniają naszą teraźniejszą sytuację, a późniejsze zawirowania w naszej sytuacji dochodowej nie mogą już wpłynąć na wypłacony kredyt. Warto jednak dokładnie poznać prawa i obowiązki kredytobiorcy i kredytodawcy.
Po drugie – pozbądź się zobowiązań
Drugim sposobem, od którego być może nawet powinniśmy zacząć staranie o większy kredyt, to spłata obecnych zobowiązań. Niestety, zaciągnięte pożyczki i kredyty negatywnie rzutują na ocenę naszej zdolności. Kiedy z naszych wpływów połowa idzie na spłatę obecnych zobowiązań, nic dziwnego, że bank mało przychylnym okiem będzie patrzył na chęć zaciągnięcia kolejnych pożyczek. Kiedy obniżymy choć część swoich rat na pewno wpłynie to pozytywnie na naszą zdolność kredytową.
Likwidacja karty kredytowej to kolejny doskonały pomysł na poprawienie sytuacji kredytowej. Wielu z nas często zapomina, że w ogóle ma ten atrybut, ponieważ z niego nie korzysta. Tym większy błąd popełnia nie likwidując jej! Okazuje się, że im większy limit na karcie, tym nasza zdolność kredytowa mniejsza – bez znaczenia w jakim stopniu zostaje on przez nas wykorzystany. Warto pozostać przy karcie debetowej i poznać podstawowe różnice miedzy kartą kredytową a debetową.
Po trzecie – sprawdź BIK
Przed złożeniem wniosku o kredyt warto sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Uzyskamy tam podgląd do historii zaciąganych swoich zobowiązań, oraz ich spłat. Warto się z nim zapoznać i zweryfikować istniejące dane. Zdarza się, że niektóre informacje są niepełne lub błędne, a to negatywnie rzutuje na naszą aktualną ocenę. Być może przez błędne księgowanie figurujemy gdzieś z niespłaconym zobowiązaniem, gdy tymczasem mamy je już dawno uregulowane. Czasami wystarczy jeden telefon lub e-mail by dane w raporcie zostały poprawione.
Po czwarte – poszukaj wsparcia
Kiedy, pomimo poczynionych wyżej kroków, nasza zdolność nadal nie jest dla nas satysfakcjonująca, warto zastanowić się nad przystąpieniem do kredytu z drugim kredytobiorcą. Jeżeli osoba ta będzie legitymować się lepszymi dochodami i lepszą zdolnością, szansa na uzyskanie kredytu będzie znacznie większa. Kredytobiorcą może być zarówno członek najbliższej rodziny, jak mąż, żona czy rodzice jak i druga osoba niespokrewniona z nami (np. partner, z którym nie jesteśmy w związku formalnym). Często kredyt we dwoje, jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że wówczas do spłaty zobligowane będą obie osoby. Nawet kiedy chcemy zaciągnąć zobowiązanie wyłącznie dla siebie drugi kredytobiorca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za spłatę w taki sam sposób jak i my. Warto więc wybrać osobę, do której mamy duże zaufanie.
Podsumowanie
Jak widać nie warto zrażać się pierwszymi niepowodzeniami usłyszanymi w banku. Okazuje się, że jest wiele sposób na poprawienie zdolności kredytowej, a niektóre z nich, są do wykonania od ręki. W celu uzyskania najdokładniejszym informacji zawsze warto udać się do placówki banku, lub doradcy kredytowego, który indywidualnie rozpatrzy naszą sytuację.