Karta kredytowa a debetowa – podstawowe różnice
Narodowy Bank Polski informuje, że na koniec III kwartału 2021 roku w portfelach Polaków było 42,7 mln kart płatniczych. Zdecydowana większość z nich to karty debetowe – 35,4 mln sztuk. Na drugim miejscu znalazły się karty kredytowe, których Polacy mają 1,9 mln sztuk. Pozostałe to karty obciążeniowe. Na pierwszy rzut oka karta debetowa niewiele różni się od kredytowej, a jednak jej funkcjonalność jest zupełnie inna.
Co to jest karta debetowa?
Karta debetowa jest kartą płatniczą wydawaną do rachunku bieżącego – osobistego lub firmowego. Dzięki niej możesz płacić w sklepach, punktach usługowych, a także w internecie środkami, jakie masz zgromadzone na swoim koncie osobistym. Jest ona narzędziem pozwalającym na wypłatę pieniędzy z rachunku również w bankomatach (zobacz czy warto też płacić blikiem w bankomacie). Za jej pomocą możesz dokonać wpłaty pieniędzy na swoje konto we wpłatomatach.
Co to jest karta kredytowa?
Wiesz już, czym jest karta debetowa. Co to jest zatem i jak działa karta kredytowa? Ma ona podobną postać jak karta debetowa. Jeszcze kilka lat temu można było odróżnić je od siebie dzięki wypukłym literom, ale dziś każda karta płatnicza może mieć takie napisy.
Karta kredytowa, czyli popularna kredytówka, pozwala na korzystanie z pieniędzy banku przyznanych w ramach określonego limitu środków. Jego wysokość jest uzależniona od twojej indywidualnej zdolności kredytowej (jak zwiększyć zdolność kredytową?). Nie jest powiązana z rachunkiem osobistym, ale rachunkiem kredytowym, rozliczanym w cyklach okresu bezodsetkowego.
Użytkownik karty kredytowej przy posługiwaniu się nią w sklepach, punktach usługowych czy w internecie zaciąga za każdym razem zobowiązanie wobec swojego banku. Nie płacisz jednak odsetek od niego od razu, ale po pełnym okresie rozliczeniowym, trwającym zwykle miesiąc, otrzymujesz od banku informacje o zestawieniu operacji oraz o wysokości długu na karcie kredytowej.
Właściciel karty otrzymuje około 24-30 dni na uregulowanie kredytu. Jeśli w okresie bezodsetkowym, obejmującym okres rozliczeniowy i okres spłaty zadłużenia, trwającym łącznie 50-60 dni, dokona spłaty całości zobowiązania, bank nie naliczy żadnych odsetek.
Karta kredytowa a debetowa – różnica
Karta kredytowa czy debetowa mają postać plastikowej karty płatniczej, choć coraz częściej banki oferują przy tym innowacje w postaci kart wirtualnych czy naklejek pozwalających na dokonywanie płatności. W swojej fizycznej postaci mogą być do siebie podobne. Dlatego nie tak łatwo je odróżnić.
Natomiast zasadnicza funkcjonalność karty kredytowej i karty debetowej powoduje, że są to kompletnie różne produkty bankowe. Czym się różni karta kredytowa od debetowej? Do kluczowych różnic należy zaliczyć:
- inne źródło dokonywania płatności,
- brak prowizji za korzystanie z karty debetowej i jej obecność przy karcie kredytowej,
- brak opłat za wypłatę gotówki z bankomatów własnych przy karcie debetowej i wysokie opłaty przy kartach kredytowych,
- okres bezodsetkowy dla karty kredytowej, którego nie ma dla karty debetowej,
- tryb wydawania – karta debetowa jest wydawana bez dodatkowych opłat dla kont bieżących (zobacz ranking kont bankowych), natomiast karta kredytowa wymaga przeprowadzenia procesu weryfikacji kredytowej i zbadania zdolności kredytowej,
- karta kredytowa obniża zdolność kredytową klienta, a karta debetowa nie ma na nią wpływu.
Karta kredytowa czy debetowa – co wybrać?
Różnica między kartą kredytową a debetową tkwi w tym, że przy kredytówce korzystasz z pieniędzy banku i zaciągasz za każdym razem zobowiązanie, kiedy się nią posługujesz, a w przypadku debetowej sięgasz do własnych środków zgromadzonych na koncie. Jeśli chcesz mieć dodatkowe pieniądze do wydatkowania na dowolne cele albo zapewnić sobie bufor bezpieczeństwa finansowego, karta kredytowa może być dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem.
Do codziennego korzystania i wypłaty gotówki z rachunku osobistego czy firmowego całkowicie wystarczy karta debetowa.