Kredyt dla emeryta

Kredyt dla emeryta

Ponad połowa Polaków, dokładnie 54 proc., ma obecnie do spłaty kredyty lub pożyczki, co wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Polacy powyżej 35. roku życia są zadłużeni na 40,6 mld zł, jak donosi firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso. Wśród nich są rzecz jasna emeryci i renciści. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor podaje, że seniorzy na koniec listopada 2021 roku mieli do spłaty długi na łączną kwotę 10,2 mld zł. Osoby starsze korzystają z kredytów i pożyczek kierowanych do wszystkich klientów, ale w niektórych bankach mogą liczyć na specjalnie dla nich tworzone oferty.

Czy emeryt może dostać kredyt?

W Polsce, według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest ponad 7,8 mln emerytów i rencistów. Zdecydowaną większość z nich stanowią osoby pobierające z ZUS świadczenia emerytalne. W 2020 roku średnie takie świadczenie wynosiło niespełna 2,5 tys. zł – dokładnie 2474,54 zł. Należy spodziewać się, że przeciętna emerytura w całym 2021 roku była mniej więcej o 5 proc. wyższa.

Czy taki poziom dochodów powoduje, że emeryt ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego w banku? Jak najbardziej, a na dodatek seniorzy zaliczani są przez banki do grona najbardziej pożądanych kredytobiorców. Wynika to z tego, że:

  • uzyskują stałe dochody, których nie stracą;
  • mają rzetelne podejście do spłaty zobowiązań finansowych;
  • łatwo mogą potwierdzić wysokość swoich emerytur.

Kredyt dla emeryta jest nie tylko osiągalny, ale bywa, że banki przygotowują specjalną ofertę właśnie dla seniorów nie tylko kredytową ale takie jak odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia. Poznaj warunki, jakie są stawiane przy udostępnianiu kredytów dla emerytów.

Kredyt dla emeryta

Jakie warunki musi spełnić emeryt?

Podstawową kwestią braną pod uwagę przez bank przy wydawaniu decyzji kredytowej potencjalnym klientom jest to, czy wykazują oni odpowiednio wysoką zdolność kredytową i czy mają dobrą historię kredytowania w BIK. Aby ubiegać się o pożyczki dla emeryta czy kredyty dla seniorów w bankach, należy przedstawić odcinek emerytury lub decyzję z ZUS ustalającą prawo do świadczenia oraz jego wysokość.

Zobacz też:  Kredyt walutowy – czym jest i czy warto?

Bank sprawdzi również, jak kształtuje się u seniora historia kredytowa w BIK – Biurze Informacji Kredytowej, a jeśli nie będzie w niej negatywnych wpisów, a dobry scoring kredytowy (ocena punktowa), klient będzie mógł liczyć na przyznanie mu środków.

Problem tkwi w jeszcze jednym ważnym warunku obowiązującym przy ubieganiu się o kredyty dla emeryta – w wieku wnioskującego. Podeszły wiek jest poważnym czynnikiem ryzyka dla instytucji. Warto wiedzieć, do jakiego momentu życia kredyt gotówkowy może być udzielony emerytowi. To zależy od indywidualnych ustaleń poczynionych przez banki. Jedne z nich  nie przyznają zobowiązania osobie powyżej 68. roku życia, inne jednak bez problemu mogą podpisać umowę o kredyt dla emeryta 80 lat.

Kredyt dla emeryta – co warto wiedzieć?

Na kredyt dla emeryta bez ograniczeń wiekowych trudno jest liczyć w polskich bankach. Warto zatem zorientować się, jak kształtuje się oferta firm pożyczkowych w kwestii kredytów gotówkowych dla emerytów. To właściwie pożyczki dla seniorów, które można zaciągnąć bez dodatkowych formalności, a w niektórych przypadkach wiek wnioskującego nie musi być przeszkodą do otrzymania nowego finansowania, choć okres kredytowania z pewnością nie będzie zbyt długi.

Kredyt dla emeryta – podsumowanie

W ofertach banków można znaleźć kredyty przeznaczone dla wszystkich klientów, także i tych, którzy mają dochody pochodzące z rent i emerytur. Niektóre instytucje przygotowują specjalne produkty dla emerytów. Kredyty bez ograniczeń wieku zdarzają się rzadko, ale już pożyczki pozabankowe może zaciągnąć nawet osoba w podeszłym wieku.

Podobne wpisy