||

Jaki kredyt na remont domu wybrać?

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Polsce jest około 7,5 mln mieszkań wymagających remontu, od remontów całkowitych, co stanowi 10% po na przykład przebudowę instalacji elektrycznej lub poszczególnych pomieszczeń. W 2021 roku 85 proc. Polaków przeprowadzało remonty w swoich domach i mieszkaniach. Najwięcej średnio na takie prace wydali mieszkańcy Warszawy – jednorazowo było to ponad 10 tys. zł. Skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie takich zmian w lokalu? Można zaciągnąć kredyt na remont mieszkania czy domu.

Ile kosztuje remont domu?

Drożejące materiały budowlane oraz wykończeniowe powodują, że automatycznie rosną koszty remontów domów i mieszkań. Jeśli taki remont ma być przeprowadzony z udziałem fachowców, a nie samodzielnie, trzeba przygotować się na spore wydatki.

W 2019 roku zgodnie z wynikami ogólnopolskiego badania „Remonty w Polsce”, przygotowanego przez Serwis Fixly oraz Kantar Polska, średnio na remonty Polacy wydawali 19 776 zł. Obecnie można przypuszczać, że za prace przeprowadzane w 2022 roku trzeba będzie zapłacić co najmniej 10-15 proc. więcej.

Raport „Barometr zdrowych domów” przygotowany przez ARC Rynek i Opinia w 2021 roku wskazał, że aż 40 proc. Polaków planuje w ciągu najbliższych dwóch lat remont lub przeprowadzkę, a przeszkodą w przyspieszeniu podjęcia takiej decyzji jest brak odpowiednio wysokich środków finansowych. Można rozwiązać ten kłopot, zaciągając kredyt na remont domu.

Remont domu

O czym warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu na remont?

Przede wszystkim przy poszukiwaniu odpowiedniego kredytu na remont domu czy na remont mieszkania trzeba kierować się wysokością kosztów kredytowania (zobacz jak obliczyć ratę kredytu), jakie obciążają klienta. Istnieje co najmniej kilka sposobów na zaciągnięcie takiego zobowiązania.

Sprawdźmy, jaki kredyt na remont będzie najlepszy. Koszty remontu pokryć można z:

  • kredytu gotówkowego,
  • karty kredytowej, poprzez zakup materiałów wykończeniowych przy użyciu karty,
  • debetu w koncie,
  • pożyczki gotówkowej pozabankowej,
  • pożyczki lub kredytu hipotecznego.
Zobacz też:  Kalkulator zdolności kredytowej – sprawdź, czy masz szanse na kredyt

Wielu kredytobiorców może powątpiewać, czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont. Okazuje się, że jest to możliwe, ale najczęściej warto decydować się na tego rodzaju produkt z zabezpieczeniem hipotecznym, jeśli planowany jest remont kapitalny, pociągający za sobą wysokie koszty.

Jaki kredyt na remont – hipoteczny czy gotówkowy?

Tak naprawdę kredyt na karcie kredytowej, w koncie czy też kredyt gotówkowy spłacany ratalnie to podobne rozwiązania finansowe, których bank udziela po rozpoznaniu zdolności i historii kredytowania klienta. Nie wymagają one zabezpieczenia, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego na remont.

Zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna to produkty kredytowe zabezpieczone przez wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Pozwalają one na uzyskanie wyższej kwoty pieniędzy w zamian za solidne zabezpieczenie. Jeśli potrzebujemy wysokiej sumy środków na planowany remont generalny, zaciągnięcie zobowiązania hipotecznego będzie jak najbardziej uzasadnione niż na przykład na remont łazienki.

Jak wybrać odpowiedni kredyt na remont?

Zanim dojdzie do złożenia wniosku o kredyt na remont, dokładnie oszacujmy kosztorys prac, by wiedzieć, o jaką kwotę powinniśmy wnioskować. Do niej możemy dobrać okres spłaty, który pozwoli nam na wygodną spłatę kolejnych rat. Pod uwagę przy poszukiwaniu ofert na kredyt na remont domu powinniśmy wziąć wysokość kosztów zobowiązania, nie tylko odsetek, ale również prowizji za przystąpienie do kredytu oraz opłat związanych m.in. z ustanowieniem zabezpieczenia.

Podobne wpisy