Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady
W bankach w ofercie kredytowej znajduje się wiele produktów o różnym przeznaczeniu. Wśród nich znajdziesz zobowiązania celowe, których przeznaczenie jest ściśle określone. Przykładem niech będzie kredyt konsolidacyjny. Sprawdź, jakie ma on wady i zalety i kiedy warto skorzystać z konsolidacji zadłużenia co może pomóc wyjść z pętli zadłużenia.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem bankowym, udzielanym przez banki na wniosek klientów, którzy chcą pozbyć się zadłużenia wynikającego z wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek, w tym niekiedy także chwilówek. Jak wskazują eksperci ze strony zyciewkredycie.pl, konsolidacja może być traktowana jako jeden ze sposobów na spłacenie długów z tytułu zaciągniętych uprzednio pożyczek poza systemem bankowym.
Istotą kredytu konsolidacyjnego jest połączenie ze sobą innych kredytów i pożyczek, w jedno większe zobowiązanie finansowe. Zamiast kilku różnych rat kapitałowo-odsetkowych będziesz mieć już tylko jedną ratę do uregulowania miesięcznie, co zaprowadzi porządek w Twoich finansach. Ponadto możesz wydłużyć czas spłaty, dzięki czemu dług zostanie rozłożony na większą liczbę rat.
Jak skutecznie ubiegać się o kredyt konsolidacyjny? Wymagania banków w tym zakresie są właściwie takie same, jak w przypadku starania się o inne zobowiązania. Na zyciewkredycie.pl znajdziesz informacje o tym, że konieczne jest złożenie przede wszystkim wniosku o konsolidację, do którego powinieneś dołączyć dokumenty potwierdzające Twoją bieżącą sytuację finansową:
- zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów,
- PIT z poprzedniego roku,
- wyciąg z rachunku bankowego z kilku ostatnich miesięcy,
- odcinek renty lub emerytury, wraz z decyzją o przyznaniu danego świadczenia,
- potwierdzenie zawartych umów zlecenia lub umów o dzieło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wykaz dokumentów pozwalających na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego różni się, w zależności od tego, z jakich źródeł pozyskujesz swoje dochody.
Ponadto dostarczyć musisz do banku dane o ponoszonych miesięcznie kosztach. Dla instytucji udzielającej kredyt konsolidacyjny niezwykle ważne jest, byś dołączył do wniosku dokumenty potwierdzające istniejące zadłużenie wraz ze wskazaniem, ile pieniędzy pozostało Ci do spłaty w poszczególnych instytucjach finansowych.
Czy warto wybrać konsolidację zadłużenia? Sprawdź, jakie plusy i minusy może mieć taka operacja.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Bez wątpienia kredyt konsolidacyjny ma wiele atutów, wśród których należy wymienić:
- Wydłużenie okresu spłaty – dzięki temu łączne zobowiązanie finansowe rozłoży się na większą liczbę rat, które automatycznie będą niższe.
- Możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych warunków kredytowania, niż w przypadku np. kredytów gotówkowych czy pożyczek pozabankowych.
- Uporządkowanie finansów kredytobiorcy – zamiast spłacać kilka rat i pożyczek w całkowitej kwocie w różnych terminach, możesz uiszczać jedną ratę miesięcznie, w dogodnie wybranym dniu.
- Obniżenie wysokości spłacanych rat – zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że jego rata może być niższa od sumy wcześniej spłacanych.
- Możliwość uzyskania dodatkowej gotówki do kredytu konsolidacyjnego.
- Zamknięcie niejednokrotnie kłopotliwych umów kredytowych.
- Uwolnienie w części swojej zdolności kredytowej.
Zdarza się, że konsolidacja zadłużenia dokonywana jest w momencie, gdy klient wie już, że dłużej nie będzie mógł spłacać swoich długów w dotychczasowym trybie. Żeby nie dopuścić do popadnięcia w kłopoty finansowe i nie generować dodatkowych odsetek karnych od zadłużenia, lepiej wcześniej połączyć zobowiązania w jeden kredyt konsolidacyjny.
Wady kredytu konsolidacyjnego
Niestety, konsolidacja zadłużenia ma nie tylko same zalety, ale też obarczona jest pewnymi wadami. Na przykład wydłużenie okresu na spłatę można poniekąd traktować jako minus tej oferty. Powoduje to zwiększenie ogólnych kosztów. Wadą jest też i to, że konsolidacja to kolejny kredyt zaciągany przez klienta, który może przez wiele lat obciążać jego zdolność.
Kredyt konsolidacyjny oprocentowanie może mieć wyższe, jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt gotówkowy konsolidacyjny. Z kolei kosztem hipotecznego kredytu konsolidacyjnego będzie konieczność zabezpieczenia jego spłaty w formie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.