Czy warto płacić blikiem?

Posługiwanie się gotówką przy płatnościach w sklepach czy punktach usługowych powoli staje się rzadkością. Pieniądz papierowy jest skutecznie zastępowany kartami płatniczymi (zobacz podstawowe różnice między kartą kredytową a debetową) i nowoczesnymi sposobami na uregulowanie płatności wynikających z transakcji. W Polsce możesz posłużyć się blikiem. Aplikacja ta sprawia, że bez portfela, za to ze smartfonem w kieszeni, również możesz zapłacić w sklepie. Sprawdź, jak płacić blikiem w sklepie internetowym i stacjonarnym.

Co to jest blik?

Usługa blik została uruchomiona w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku. To Polski Standard Płatności, inaczej forma realizacji transakcji wykorzystująca w swoim działaniu odpowiednią aplikację mobilną. Blik został wdrożony przez Polski System Płatności sp. z o.o. Korzysta z 6-cyfrowych kodów, które pozwalają na dokonywanie płatności online, w sklepach internetowych, w punktach stacjonarnych czy w firmach usługowych, ale również dają możliwość wypłaty gotówki z bankomatu i, pod pewnymi warunkami, dokonanie przelewu na telefon.

Jak zapłacić blikiem?

W celu posługiwania się płatnościami blik w pierwszej kolejności należy zainstalować na swoim smartfonie bankową aplikację. Blik jest dostępny aktualnie w aż 18 bankach działających w Polsce. To niemal wszystkie wiodące instytucje finansowe. Musisz mieć też do takich płatności telefon, który będzie w stanie obsłużyć aplikację swojego banku.

Trzecim elementem niezbędnym do tego, by móc płacić blikiem, jest dostęp do internetu – przez Wi-Fi lub sieć komórkową.

Sercem systemu jest jednorazowy, 6-cyfrowy kod blik. Aplikacja bankowa służy do tego, by móc uzyskać taki kod wtedy, gdy jest Ci to potrzebne. Jak wygenerować kod blik?

By ściągnąć kod blik na telefon wystarczy wybrać opcję blik lub logo blika (litera B), by na ekranie pojawił się kod i czas, w którym pozostaje on aktywny. Jest ważny przez 2 minuty, a po upływie tego czasu możesz wygenerować nowy kod blik, którego użyjesz do rozpoczęcia płatności.

Zobacz też:  5 państw o największym nominalnym Produkcie Krajowym Brutto

Kod możesz wykorzystać do opłacenia zakupów w sklepach stacjonarnych. Musisz tylko poinformować sprzedawcę o takim trybie płatności, wbić ten kod na terminalu płatniczym czy podać go ekspedientowi, a następnie potwierdzić całą transakcję na swoim telefonie. Czy warto płacić blikiem? Jak najbardziej, ponieważ bez konieczności wyciągania karty płatniczej i bez ryzyka przechwycenia Twoich danych możesz szybko i sprawnie zrealizować transakcję.

Wypłata blikiem z bankomatu wygląda właściwie podobnie jak przy płatności w sklepie. Wybierz odpowiednią opcję na ekranie bankomatu, podaj kod blik, zatwierdź transakcję w aplikacji i gotowe.

Czy warto płacić blikiem?

Gdzie można płacić blikiem?

Możliwe są różnorodne płatności blik w sklepie stacjonarnym, internetowym, ale i w punktach usługowych, a to nie wszystko, co „potrafi” odpowiedni kod. Jeden blik może być stosowany do:

  • dokonywania płatności za zakupy i usługi w internecie,
  • realizowania zapłaty za zakupy w sklepach stacjonarnych bez korzystania z gotówki czy karty kredytowej lub debetowej w jakiejkolwiek formie,
  • przesyłania pieniędzy na numer telefonu,
  • wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie lub wpłatomacie bez wyciągania z portfela karty płatniczej.

Możliwość korzystania z płatności blik likwiduje konieczność noszenia ze sobą karty płatniczej. Jedyne, czego potrzebujesz, to telefon z zainstalowaną aplikacją bankową, by móc dokonać płatności blik. Aplikacja danej instytucji to wszystko, co musisz mieć – nie ma potrzeby instalowania na telefonie dodatkowych programów.

Czy blik jest bezpieczny?

Zwykle przy rozważaniu możliwości korzystania z danej metody płatności klienci sprawdzają, czy jest ona bezpieczna. Jak jest z blikiem? Dane osobowe klienta są chronione i nikomu się ich nie przekazuje – ani imienia i nazwiska, ani danych z karty – jej numeru czy kodu CVV. Wielu ekspertów podkreśla, że przez to blik jest właściwie bezpieczniejszy od dokonywania płatności kartą czy gotówką. Na karcie są dane osobowe, a przy noszeniu ze sobą pieniędzy można paść ofiarą kradzieży.

Zobacz też:  Instytucje Rynku Finansowego w Polsce

Warto podkreślić, że wygenerowany jednorazowy kod blik jest aktywny zaledwie przez dwie minuty, po czym traci ważność i staje się bezużyteczny – jest zwykle wykorzystywany tylko do jednej płatności, a przy tym każda taka transakcja musi być przez Ciebie zatwierdzona w aplikacji na telefonie.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest jeszcze limit płatności blik. Do kwoty 50 zł nie wymaga dodatkowej autoryzacji kodem PIN, ale powyżej już tak.

Podobne wpisy