Jak inwestować w złoto?
Złoto jest szlachetnym metalem, który od wieków wykorzystywany jest jako środek płatniczy lub aktywo służące do inwestowania. Możesz kupić je i dzięki temu ustrzec się przed zawirowaniami na rynkach finansowych, do których dochodzi z wielu różnych powodów. Sprawdź, czy inwestycja w złoto się opłaca i jak ją przeprowadzić?
Inwestycja w złoto
Obecnie złoto nie jest wykorzystywane w systemach monetarnych krajów na całym świecie, ale odgrywa ważną rolę na rynku finansowym. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na fakt, że jest ono postrzegane jako tak zwana bezpieczna przystań inwestycyjna na ciężkie czasy w gospodarce. Złoto jest metalem szlachetnym, który rzadko jest spotykany w przyrodzie. Wykorzystywane jest ono nie tylko w jubilerstwie, ale w wielu gałęziach przemysłu, np. w elektronice. Kruszec ten, z uwagi na swoje właściwości chemiczne i fizyczne, stanowi pożądany materiał do produkcji różnych wyrobów.
Jednocześnie jednak należy postrzegać go jako jedną z najstarszych metod na lokowanie kapitału. Wszystko dzięki jego historii, ponieważ był metalem najwcześniej wykorzystywanym przez człowieka jako środek płatniczy. W latach 70. XIX wieku międzynarodowy system walutowy był oparty na złocie. Przetrwał on w takiej formie do wybuchu I wojny światowej. Wówczas standardowe jednostki pieniądza, m.in. dolary amerykańskie, miały odpowiednik w określonej wadze złota.
Pomimo odejścia od parytetu złota przy wskazywaniu wartości pieniądza, w wielu krajach stało się ono dobrem inwestycyjnym. Lokowanie pieniędzy w ten sposób jest obarczone raczej niskim ryzykiem, a przy tym ma dobry potencjał zysku. Ten sposób na powiększenie kapitału najlepiej sprawdza się przy przyjmowaniu długiego horyzontu inwestycyjnego.
Złoto jest sposobem na zabezpieczenie wartości kapitału inwestycyjnego. Kiedy kursy głównych walut światowych się obniżają, a akcje giełdowe tracą na wartości, inwestorzy wycofują swój kapitał z giełdy i przeznaczają go np. na zakup złota. Czy to się opłaca? Przy mocnych zawirowaniach gospodarczych, zwiększonej awersji do ryzyka wśród inwestorów czy obawie przed np. politycznymi i wojennymi konfliktami, wartość pieniądza może ochronić właśnie złoto. Warto więc wiedzieć, jak w nie inwestować.
Można to zrobić przy użyciu złota inwestycyjnego lub tak zwanego papierowego, np. kontraktów terminowych na złoto czy przez kupowanie akcji spółek wydobywających złoty kruszec w kopalniach. Niemniej inwestycja w sztabki złota zapewnia większe bezpieczeństwo.
Czym jest złoto inwestycyjne?
Naturalnym wyborem dla wielu inwestorów, także tych drobnych, jest decyzja o zakupie złota w formie fizycznej, czyli w postaci sztabek lokacyjnych lub monet bulionowych. Oba te produkty ze szlachetnego kruszcu są określane jako złoto inwestycyjne. Zawierają one w sobie niemal wyłącznie złoto, dlatego mają wysoką próbę.
Do złota fizycznego zalicza się również biżuterię i przedmioty, ale ich wartość może być różna ze względu na pozycję kolekcjonerską czy walory estetyczne. Inwestycje w złote monety i w sztabki przynoszą realny, namacalny produkt. Możesz go schować do sejfu w domu czy przechowywać w skrytce w wybranym banku. Ważne jest, byś kupował produkty tylko takie, w przypadku których masz pewność ich pochodzenia i składu. Sztabki i monety powinny być w dobrym stanie technicznym.
Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
Czy dobrym wyborem jest zakup złota w banku? A może bezpieczniejszy będzie zakup złota w mennicy państwowej? Zasadniczo sztabki czy monety nabywaj od renomowanych producentów i instytucji finansowych. Powinieneś otrzymać certyfikat ochronny, który potwierdza autentyczność kruszcu.
Najlepiej kupować sztabki w mennicach, jak:
- Mennica Polska,
- Valcambi,
- Heraeus,
- Perth Mint,
- Umicore.
W przypadku monet bulionowych wybieraj spośród najbardziej znanych, do których zaliczają się:
- Południowoafrykański Krugerrand,
- Amerykański Orzeł,
- Wiedeńskich Filharmonik,
- Kanadyjski Liść Klonowy,
- Australijski Kangur.
Musisz wiedzieć, że sztabki i monety różnią się standardami wagowymi. Możesz dokonać zakupu sztabek złota o masie już od 1 grama wzwyż, aż do 1000 gramów, ale z reguły zakup złota w mennicy państwowej będzie polegał na wyborze sztabki w standardach uncjowych: 1, 2, 5, 10, 20, 31 uncji trojańskich lub 50, 100, 250, 500 i 1000 gramów. Natomiast monety bulionowe są zwykle jednouncjowe. Na rynku znajdują się też monety o masie 1/2, 1/4, 1/10, a nawet 1/25 uncji.
Inwestycja w złote sztabki czy monety?
Nie ma większego znaczenia, czy przeprowadzisz inwestycję w złoto fizyczne w formie złotych sztabek czy monet bulionowych, ponieważ w obu przypadkach liczy się ich realna wartość, odpowiadająca iloczynowi masy i cenie za uncję.
Cena złota inwestycyjnego odpowiada cenie na giełdach światowych za szlachetny kruszec, ale już cena złota zawartego w biżuterii czy monetach kolekcjonerskich niekoniecznie. Dlatego lepiej wybierać sztabki złota i monety bulionowe.
Jeśli kurs złota inwestycyjnego jest wysoki, a Ty masz stosunkowo niewielki kapitał, wybierz sztabki zaczynające się od 1 grama lub jednouncjowe monety. Łatwiej je sprzedaż, jeśli będziesz chciał zyskać gotówkę. Przy długoterminowych inwestycjach lepiej wybrać zakup złotych sztabek ze sprawdzonych źródeł. Trudniej jednak je upłynnić.