Psychologia oszczędzania – dlaczego nie potrafimy odkładać?

Marzą Ci się luksusowe wakacje? Obawiasz się, że Twoja emerytura może nie wystarczyć na bieżące wydatki? Może chcesz po prostu stworzyć rezerwę na czarną godzinę lub musisz spłacić zaległe zobowiązania? Jeżeli nie wiesz, jak zacząć oszczędzanie ten tekst jest dla Ciebie!

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

O tym, ile pieniędzy mamy odłożonych na koncie oszczędnościowym, często decydują różne czynniki socjologiczne oraz czynniki psychologiczne. W dużej mierze to czy oszczędzasz, zależy od wzorców w domu rodzinnym. Jeśli Twoi rodzice oszczędzali pieniądze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu nie będziesz miał większych problemów z odłożeniem ,,kilku groszy” co miesiąc.

Zastanów się, dlaczego chcesz zacząć oszczędzać. Określone cele powinny być osiągalne oraz muszą wzbudzać w Tobie silną motywację do działania . Dobrze jest podzielić je na kilka kategorii np. zapewnienie bezpieczeństwa finansowego rodzinie, hobby oraz przyszłość. Motywacje mają różny charakter i różne rezultaty. Sukces w głównej mierze zależy od Twojej determinacji oraz dobrze dobranego sposobu oszczędzania pieniędzy. Bez względu na osiągany przez Ciebie dochód, każdą decyzję finansową powinieneś podejmować w zgodzie ze samym sobą.

Jak odłożyć pieniądze?

Jak nauczyć się oszczędzać? W pierwszej kolejności określ i zapisz cel, na który chcesz odłożyć. Następnie przygotuj plan budżetu domowego za pomocą aplikacji na telefon, arkusza kalkulacyjnego lub tradycyjnie na kartce papieru. Stwórz tabelę z dwoma kolumnami. W jednej z nich zapisz wszystkie przychody miesięczne, w drugiej koszty. To dobry punkt wyjścia do skutecznego oszczędzania pieniędzy i zmiany nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy. Następnie zaplanuj nowy budżet. Nie stawiaj na wyrzeczenia, jeśli zbyt często będziesz odmawiać sobie przyjemności, szybko stracisz motywację do oszczędzania. Przeanalizuj dobrze, na co wydajesz zarobione pieniądze i zobacz jak oszczędzać i od czego zacząć. Zmiana nawyków nie należy do najłatwiejszych, ale jest do osiągnięcia przy odpowiednim podejściu.

Zobacz też:  Budżet domowy – jak oszczędzać na domowych wydatkach?

Analizę budżetu domowego zacznij od wydatków. Prawdopodobnie jesteś w stanie zmniejszyć je w wielu obszarach! Oto kilka rad, które pomogą ograniczyć wydatki:

  • Wydawaj mniej na zakupy spożywcze (np. rób rzadziej większe zakupy).
  • Wydawaj mniej na jedzenie na mieście. (np. rób kanapki do pracy, gotuj obiad w domu).
  • Kupuj mniej nowych, drogich, modnych ubrań (np. dodatkowo sprzedawaj stare ubrania).
  • Zrezygnuj z nieużywanych subskrypcji. (np. z Netflixa, z którego sporadycznie korzystasz).
  • Wydawaj mniej na rozrywkę.
  • Wydawaj mniej na transport (np. zacznij korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru).
  • Wydawaj mniej na używki (np. rzuć palenie, ogranicz spożycie alkoholu).
Psychologia oszczędzania

Jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, konieczne będzie zredukowanie do minimum wydatków związanych z przyjemnościami. Już samo zmniejszenie kosztów znacząco wpłynie na kondycję domowego budżetu. Warto rozważyć znalezienie dodatkowego źródła dochodu.

Możliwości dodatkowego zarobku jest naprawdę sporo. Jeżeli masz jakiś talent, umiejętność, na której możesz zarobić, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tego rozwiązania! To mogą być drobne naprawy w domu lub samochodu, rysunki na zamówienie, sesje zdjęciowe, stworzenie projektu strony internetowej. Możesz sprzedać ubrania, z których już nie korzystasz, zabawki, którymi Twoje dziecko już się nie bawi. Chodzisz na spacery? Możesz przy okazji dorobić sobie, wyprowadzając psy na spacer lub roznosząc ulotki. Bardzo często duże firmy szukają osób do pomocy przy inwentaryzacji.

Dodatkowe pieniądze możesz od razu wpłacać na konto oszczędnościowe lub odkładać w bezpieczne miejsce w domu. Jeżeli masz długi, warto na nie przeznaczyć odłożone pieniądze. Pozbycie się długów to najlepszy sposób na uwolnienie dochodów. Ich powiększanie może doprowadzić do pętli zadłużenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest automatyzacja finansów. Polega ona na zleceniu w banku przelewów w stałych porach i kwotach na wskazane przez Ciebie konto. Środki finansowe mogą być wysyłane na spłatę długów, konto oszczędnościowe lub konto inwestycyjne.

Zobacz też:  Czym jest konto oszczędnościowe?

W jaki sposób jeszcze możesz oszczędzać?

Wymień żarówki na energooszczędne LED i wyłączaj światło, gdy opuszczasz pomieszczenie. Postaw na klasyczne żarówki, gdy włączasz je tylko sporadycznie i na krótko. Kupuj energooszczędne urządzenia i dbaj o nie. W przypadku awarii naprawiaj, nie kupuj nowych sprzętów.

Podczas gotowania ogranicz zużycie wody. Pierz w pełnej pralce i susz bieliznę na słońcu. Nie ładuj baterii, gdy nie musisz. Używaj kuchenki mikrofalowej do małych rzeczy i rozmrażaj jedzenie z dużym wyprzedzeniem. Komputer, telewizor, drukarka, ładowarka wpięta do kontaktu, zużywają prąd i zwiększają Twój rachunek. Jeśli aktualnie nie używasz ich, wyłącz je.

Dodatkowo, gdy codziennie kupujesz kawę w kawiarni, zainwestuj w termos, wstań kilka minut wcześniej i zrób gorący napój w domu. Na dojazdach do pracy można zaoszczędzić, zamieniając auto na rower lub komunikację miejską.

Unikaj spontanicznych zakupów. Przemyśl dobrze decyzję związaną z zakupem usługi lub rzeczy. Najmniej racjonalnie kupujemy podczas sezonowych wyprzedaży. Myślisz, że oszczędzasz, a tak naprawdę wydajesz pieniądze na niepotrzebne rzeczy, których nie chciałeś kupić, ale skusiła Cię niska cena. Zakupy podczas wyprzedaży mają sens jedynie, gdy przeceniona jest rzecz, którą miałeś wcześniej w planie kupić. Takie małe zmiany pozwolą Ci zaoszczędzić spore sumy pieniędzy w skali roku.

Oszczędzanie jest sztuką, której możesz nauczyć się na każdym etapie życia. Ważne, abyś nie stracił motywacji. Racjonalne podejście do finansów zawsze opłaca się i jest doskonałym zabezpieczeniem na przyszłość, a dobrze zarządzany budżet domowy pomoże Tobie oszczędzać na domowych wydatkach.

Podobne wpisy