Budżet domowy – jak oszczędzać na domowych wydatkach

Budżet domowy – jak oszczędzać na domowych wydatkach?

Chcesz uporządkować swoje finanse domowe? Zastanawiasz się w jaki sposób możesz zacząć oszczędzać?  Szukasz metody uporządkowania domowego budżetu? Ten tekst jest dla Ciebie.

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest budżet domowy. To nic innego jak zestawienie przychodów i rozchodów w ustalonym przedziale czasowym w gospodarstwie domowym. W skład przychodów wchodzą między innymi przelewy przychodzące z tytułu wynagrodzeń, dochody pobierane z zasiłków jak i również zyski z inwestycji. Do kosztów zaliczamy opłaty za czynsz i media, paliwo lub za kartę miejską oraz wszelkie zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów. Jak w przypadku kosztów stałych nie jesteśmy w stanie zmniejszyć ich, tak w przypadku mediów oraz wydatków, które ponosimy na co dzień jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić tym samym zwiększając nasz domowy budżet. Jak oszczędząć? Od czego zacząć?

Planowanie budżetu domowego

Planowanie budżetu domowego wymaga od nas dużej staranności, systematyczności, uczciwości i cierpliwości. Jak oszczędzać pieniądze w domu? W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się na co wydajemy zarobione pieniądze, a następnie określić, które z tych rzeczy są wydatkami koniecznymi, a które są zachciankami.  Oto kilka przykładowych pożeraczy oszczędności:

  • Jedzenie na mieście, które jest niewskazane w momencie gdy chcemy oszczędzać. Średnia cena porcji jedzenia typu fast food wynosi 12 zł, w przypadku pełnowartościowych posiłków  w restauracjach ceny oscylują w granicy 30 zł za dwudaniowy obiad. Jednorazowy koszt wydaje się stosunkowo niski, 0-ale w skali miesiąca możemy zaoszczędzić nawet  500 zł, które możemy przeznaczyć na inne cele np. czynsz. Samodzielne przyrządzanie jedzenia prócz korzyści zdrowotnych skutecznie pomoże nam zatrzymać kilka stówek w portfelu.
  • Zakup nadmiaru odzieży. Odzież jest niezbędna dla każdego człowieka to jest niepodważalny fakt, ale zastanów się ile razy dokonywałeś nieprzemyślanego zakupu nowej markowej koszulki? Bardzo często kupujemy coś co nie jest nam niezbędne. Często są to drogie, markowe ubrania znanych projektantów których zupełnie nie potrzebujemy. Warto jest rozważyć czy na pewno potrzebujemy kolejnej, podobnej koszulki do tych, które leżą w naszej szafie. Przy zakupie ubrań stawiaj na jakoś ubrań. Prócz ceny ważny jest materiał, z którego wykonano ubranie. Niektóre materiały szybciej zużywają się co często wpływa na niższą cenę. W efekcie zamiast zapłacić za porządną koszulkę 50 zł wydajemy znacznie więcej na koszulki, które są gorsze jakościowo i wystarczają na krótszy okres czasu.
  • Używki typu alkohol i papierosy. W pierwszej kolejności powinniśmy odstawić używki. Największymi pożeraczami oszczędności są używki. Nie paląc jesteśmy w stanie w skali roku odłożyć, aż 2 340 zł gdy wypalamy 10 papierosów dziennie. W kwestii alkoholu sam koszt alkoholowych trunków nie jest tak duży w porównaniu z papierosami, które bardzo szybko uzależniają, ale przekąski, po które sięgamy podczas spożycia alkoholu są drogie. Chipsy, ciasta, ciasteczka cieszą się popularnością, a to po nie często sięgamy po kilku głębszych kieliszkach lub przy piwie ze znajomymi.  Oczywiście nie ma nic złego w jednym piwie podczas meczu lub butelce wina wypitą z jakiejś szczególnej okazji, ale powinniśmy ograniczać takie sytuacje do minimum gdy chcemy oszczędzać pieniądze. Żeby jednak oszczędzanie było efektywne powinniśmy odkładać pieniądze, które wydalibyśmy na papierosy bądź alkohol do skarbonki. Wtedy dopiero poczujemy i zobaczymy, że oszczędzamy.
  • Gadżety elektroniczne. Bardzo często gdy uszkodzimy  telefon bądź inny  gadżet elektroniczny nie zastanawiamy się nad naprawą sprzętu. Gdy spadnie nam telefon i pęknie ekran zaczynamy myśleć nad zakupem nowego telefonu wolnego od wad. Reklamy flagowych telefonów stają się coraz bardziej atrakcyjne dla nas. Nie bierzemy pod uwagę naprawy ekranu w naszym telefonie, zaczynamy myśleć nad zakupem nowego telefonu gdzie naprawa ekranu może okazać się bardziej optymalna niż zakup nowego urządzenia. Dzięki naprawie zepsutego sprzętu nie tylko zwiększysz budżet domowy,  przyczynisz się do ochrony środowiska ograniczając elektroodpady. Dwie korzyści w jednym.
Budżet domowy

Jak zaoszczędzić na budżecie domowym?

Jak zaoszczędzić pieniądze? Zacznij planować zakupy i przewiduj większe wydatki, które mogą nastąpić w najbliższym czasie. Przez okres jednego miesiąca zbieraj wszystkie dowody zakupy – paragony, faktury oraz rachunki. Dzięki temu będziesz mógł w prosty sposób odpowiednio zaklasyfikować poniesione koszty związane z zakupami by w późniejszym czasie zacząć redukować koszty zwiększając tym samym budżet domowy. Gdy już określisz na co niepotrzebnie wydajesz pieniądze możesz zacząć oszczędzać bez większego wysiłku. Zarządzanie budżetem domowym może być prostsze jeśli dobrze się za to zabierzesz.

Zobacz też:  Jak oszczędzać? Od czego zacząć?

Zastanawiasz się jak jeszcze oszczędzać pieniądze w domu? Nie zapomnij wyłączyć światła opuszczając pomieszczenie, w którym się znajdujesz. Zamiast długich kąpieli postaw na szybki prysznic. Po naładowaniu telefonu do pełna odłącz ładowarkę.  Jeśli masz możliwość kup zmywarkę. Zmywarka zużywa od 7 do 13 litrów wody podczas gdy zużycie wody podczas ręcznego mycia naczyń wynosi około 80 litrów.

Budżet domowy w zeszycie, Excel czy aplikacji?

No dobrze, ale gdzie zapisywać swoje miesięczne przychody i koszty? Przedstawię Ci trzy  metody  zapisu wydatków i przychodów, z krótką charakteryzacją każdej z nich, tak abyś mógł wybrać dogodną dla siebie formę zapisu kosztów.

  • Notatnik – jest jedną z najstarszych i najprostszych metod gromadzenia informacji dotyczących naszych finansów. Zaletą tej metody jest przede wszystkim prostota – jedyne co musisz posiadać to notatnik oraz długopis, który możesz kupić za niewielkie pieniądze w praktycznie każdym sklepie bądź kiosku. Ta metoda posiada kilka wad – przede wszystkim pisanie ręczne zabiera zdecydowanie więcej czasu niż pozostałe metody. Dodatkowo gdy piszemy w pośpiechu część liter może być nieczytelna co zdecydowanie utrudnia zarządzanie  budżetem domowym. Zeszyt jest o wiele łatwiej zgubić niż smartfon lub laptop.
  • Arkusz kalkulacyjny Excel –  Uporządkowana tabela to najwygodniejsze rozwiązanie zważając na to, że w Internecie można znaleźć gotowe szablony dostosowane pod nasze potrzeby. Wadą tej metody są koszty związane z zakupem oprogramowania.
  • Aplikacja na smartfon lub komputer –  Prócz płatnych wersji aplikacji stworzonych z myślą o oszczędzaniu pieniędzy dostępne są również darmowe aplikacje pomagające uporządkować finanse. Aplikacje posiadają przyjemną szatę graficzną, sporo przydatnych funkcji takich jak podział wydatków, ich analiza, możliwość zaplanowania wydatków w następnych miesiącach czy też współdzielenie budżetu domowego z drugą osobą. Wadą aplikacji jest przede wszystkim możliwość utracenia danych w przypadku uszkodzenia telefonu. Jeśli nie zapiszemy kopii zapasowej możemy stracić wszystkie dane wprowadzone do aplikacji.
Zobacz też:  Psychologia oszczędzania - dlaczego nie potrafimy odkładać?

Aby zacząć skutecznie oszczędzać, musisz przede wszystkim otworzyć się na zmiany dotychczasowych nawyków. Nie zrażaj się jeśli na początku nie udaje ci się wdrożyć wszystkich zmian, które chcesz wcielić w życie. Z każdym miesiącem będzie coraz łatwiej. Korzyści w postaci dodatkowych pieniędzy zmotywują Cię do dalszych prób oszczędzania. Zarządzanie domowym budżetem jest sztuką do opanowania, której każdy może się nauczyć.

Podobne wpisy