Jak sfinansować zakup fotowoltaiki?

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych czy komercyjnych przestaje kogokolwiek dziwić. Takie inwestycje są coraz częściej podejmowane przez Polaków, głównie z uwagi na fakt, że pomagają wypracować spore oszczędności na energii elektrycznej i na rachunkach za prąd (zobacz jak oszczędzać i od czego zacząć). Najpierw jednak trzeba niemało zainwestować. Sprawdź, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i jak można pokryć taki wydatek.

Koszt instalacji fotowoltaiki

Fotowoltaika jest technologią umożliwiającą przekształcanie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. To instalacja bazująca na panelach PV oraz falowniku, która daje możliwość pozyskiwania darmowego prądu ze słońca.

By móc czerpać energię i przekształcać ją w prąd zasilający domowe urządzenia, w tym ogrzewanie, konieczne jest zamontowanie na dachu, ścianie budynku czy nawet na gruncie na specjalnych stelażach paneli fotowoltaicznych. Do prawidłowego działania całej instalacji koniecznie musisz zakupić odpowiedni falownik, nazywany także inwerterem, oraz konstrukcję nośną wraz z kablami i wymaganymi złączkami.

Ile kosztuje fotowoltaika? Koszt instalacji tego rodzaju będzie uzależniony od kilku ważnych kwestii:

  • wielkości i wydajności działania,
  • jakości zastosowanych w niej podzespołów,
  • jednoczesnej instalacji wraz z nią pompy ciepła czy magazynu energii.

Cena instalacji fotowoltaicznej waha się aktualnie w przedziale od 4 do 6 tys. zł na każdy kWp instalacji. Najczęściej w domach prywatnych buduje się fotowoltaikę z instalacją od 5 do 10 kWp, co daje cenę od 25 do 42 tys. zł. Jednak może ona być niższa lub wyższa, w zależności od jakości i wydajności działania zastosowanych paneli fotowoltaicznych. Cena nie powinna być przy tym wyjściowym kryterium ich wyboru. Lepiej wydać więcej, ale na panele doskonałej jakości z wieloletnią gwarancją producenta.

Jak sfinansować zakup fotowoltaiki?

Sposoby finansowania fotowoltaiki

O ile nie masz wystarczających oszczędności na to, by kupić całą instalację fotowoltaiczną i zamontować ją na dachu, to pozostaje Ci wybór zewnętrznych źródeł finansowania. Możesz między innymi wziąć kredyt na fotowoltaikę. Wiele banków realizuje takie ekologiczne inwestycje z wykorzystaniem preferencyjnych kredytów bankowych. Alternatywę stanowią kredyty gotówkowe czy kredyty ratalne. Niektórzy producenci paneli fotowoltaicznych czy falowników oferują fotowoltaikę na raty.

Zobacz też:  Czym jest konto oszczędnościowe?

Warto zainteresować się programami, w ramach których można otrzymać dotację na fotowoltaikę. Można je uzyskać na przykład w czwartej edycji programu „Mój Prąd”. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nabór do tego programu ma wystartować na przełomie I i II kw. 2022 roku, czyli w okolicy kwietnia i maja. „Mój Prąd” 4.0 oferuje Ci dofinansowanie przeznaczone dla prosumentów, czyli osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby ze źródeł odnawialnych, w tym przypadku ze słońca.

Dotacja na fotowoltaikę pozwoli Ci na sfinansowanie do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, czyli związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy w granicach od 2 do 10 kWp. Maksymalna kwota wsparcia na ten rok ma wynieść 3000 zł.

Alternatywę dla takiego finansowania stanowi program „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. W ramach programu przyznawane są środki na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła, ale istnieje też możliwość skorzystania z nich w celu zamontowania odnawialnych źródeł, takich jak instalacja fotowoltaiczna.

Jeśli Twoje dochody na osobę w rodzinie nie przekraczają maksymalnie 1564 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym, masz możliwość skorzystania z podwyższonej kwoty dotacji – w wysokości do 30 tys. zł i 37 tys. zł. Na samą instalację możesz otrzymać dotację o maksymalnej wysokości 5 tys. zł i nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Zwrot inwestycji na fotowoltaikę

Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę? To zależy od wysokości zapotrzebowania na prąd przez gospodarstwo domowe, od kosztów poniesionych na całą instalację oraz od wydajności fotowoltaiki. Zwrot będzie jeszcze szybszy dzięki możliwości skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczysz od dochodu wydatki poniesione w związku ze zmniejszeniem zużycia energii cieplnej w domu. W przypadku instalacji fotowoltaicznej będzie to koszt nabycia instalacji i jej montażu. Nakłady te można odliczyć od dochodu w ciągu 6 lat od ich poniesienia, ale łączna kwota takiego odliczenia w ramach programu nie może przekroczyć 53 tys. zł. Wydatki na Twoją mikroinstalację w części, którą sfinansowałeś przy wsparciu dotacji, naturalnie nie będą podlegały wspomnianemu odliczeniu.

Zobacz też:  Problem ze spłatą rat kredytowych - jak sobie z tym poradzić?

Zwykle inwestycja w fotowoltaikę w warunkach domowych zwraca się po 5-10 latach, ale okres ten może ulec skróceniu, jeśli prąd diametralnie zdrożeje, a z taką sytuacją mamy do czynienia w 2022 roku.

Podobne wpisy