|||

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – czy jest możliwa?

Ubezpieczenie kredytu to opcja często proponowana przez bank. W większości przypadków nie jest obowiązkowa. Stroną ubezpieczoną jest bank, który w przypadku zmiany sytuacji życiowej kredytobiorcy lub jego śmierci i tak otrzyma pieniądze. Ubezpieczenie jest też jednak opłacalne dla drugiej strony. Banki często oferują niższą prowizję lub mniejsze raty dla kredytów, które są ubezpieczone (warto się dowiedzieć jak obliczyć ratę kredytu).

Jedyną sytuacją, w której ubezpieczenie jest obligatoryjne jest kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym (poniżej 20%). Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu hipotecznego przy niskim wkładzie własnym jest niemożliwa do momentu przekroczenia bezpiecznych 20% spłaty (wkład własny i raty). Po przekroczeniu tego progu okres ubezpieczenia się kończy (jeśli było to zawarte w początkowej umowie). 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Warunki odstąpienia od umowy ubezpieczenia kredytu są indywidualne dla każdego banku i dostępne na ich stronach internetowych. W większości przypadków odstąpienie od umowy jest możliwe w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Odstąpienie od umowy wchodzi w życie w dzień otrzymania go w pisemnej wersji przez bank. 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w czasie po upływie 30 dni jest również możliwa. 

W zależności od banku, w którym został zaciągnięty kredyt, okres wypowiedzenia może wahać się od 1 – 3 miesięcy. Banki zwracają składki za niewykorzystany okres ochrony kredytu. Należy jednak sprawdzić czy bank nie zastrzegł w umowie warunków spłat, które mogą ulec zmianie po rezygnacji z ubezpieczenia. Na ogół, ubezpieczony kredyt może mieć niższe raty niż kredyt nieubezpieczony. Bank jako instytucja finansowa często wymaga wyższej prowizji, ponieważ ponosi większe ryzyko, szczególnie w przypadku pożyczek zaciągniętych na czas dłuższy niż 6 miesięcy. 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty

Najczęstszym sposobem zaciągania kredytu są zakupy na raty. Kupujący chętnie wybierają tę formę finansowania przy zakupach sprzętu RTV i AGD. Kuszące oferty rat 0% są jednak dalekie od prawdy. Cena kredytu wraz z ubezpieczeniem jest zawarta od razu w cenie produktu. Nawet jeśli kupujesz sprzęt za gotówkę, płacisz za koszty kredytów i ich ubezpieczeń, które zaciągają inni. 

Zobacz też:  Ranking kont osobistych

Rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty jest możliwa w formie pisemnej. Przed jej złożeniem warto dokładnie przeczytać warunki spłat rat zakupów. Być może wysokość rat  się obniży, jednak częstą sytuacją jest całkowite rozwiązanie umowy przez bank i przymus zapłaty całej kwoty od razu. Zazwyczaj przy zakupie na raty wykupienie ubezpieczenia jest warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu. Po przyznaniu kredytu można próbować zrezygnować z ubezpieczenia.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – wzór

Tutaj dowiesz się jak może wyglądać przykładowa rezygnacja z ubezpieczenia kredytu. Wzór znajduje się poniżej. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi uzyskałeś dokładną odpowiedź na pytanie czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Polecamy dokładnie przeczytać warunki zaciągania kredytu, zakupów na raty i możliwości odstąpienia od ubezpieczenia jeszcze przed podpisaniem umowy. Istotna jest również zdolność kredytowa, której obliczeniu pomoże nam nasz kalkulator zdolności kredytowej.

Podobne wpisy