Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – czy jest możliwa?

Ubezpieczenie kredytu to opcja często proponowana przez bank. W większości przypadków nie jest obowiązkowa. Stroną ubezpieczoną jest bank, który w przypadku zmiany sytuacji życiowej kredytobiorcy lub jego śmierci i tak otrzyma pieniądze. Ubezpieczenie jest też jednak opłacalne dla drugiej strony. Banki często oferują niższą prowizję lub mniejsze raty dla kredytów, które są ubezpieczone.

Jedyną sytuacją, w której ubezpieczenie jest obligatoryjne jest kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym (poniżej 20%). Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu hipotecznego przy niskim wkładzie własnym jest niemożliwa do momentu przekroczenia bezpiecznych 20% spłaty (wkład własny i raty). Po przekroczeniu tego progu okres ubezpieczenia się kończy (jeśli było to zawarte w początkowej umowie). 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Warunki odstąpienia od umowy ubezpieczenia kredytu są indywidualne dla każdego banku i dostępne na ich stronach internetowych. W większości przypadków odstąpienie od umowy jest możliwe w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Odstąpienie od umowy wchodzi w życie w dzień otrzymania go w pisemnej wersji przez bank. 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w czasie po upływie 30 dni jest również możliwa. 

W zależności od banku, w którym został zaciągnięty kredyt, okres wypowiedzenia może wahać się od 1 – 3 miesięcy. Banki zwracają składki za niewykorzystany okres ochrony kredytu. Należy jednak sprawdzić czy bank nie zastrzegł w umowie warunków spłat, które mogą ulec zmianie po rezygnacji z ubezpieczenia. Na ogół, ubezpieczony kredyt może mieć niższe raty niż kredyt nieubezpieczony. Bank często wymaga wyższej prowizji, ponieważ ponosi większe ryzyko, szczególnie w przypadku pożyczek zaciągniętych na czas dłuższy niż 6 miesięcy. 

Rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty

Najczęstszym sposobem zaciągania kredytu są zakupy na raty. Kupujący chętnie wybierają tę formę finansowania przy zakupach sprzętu RTV i AGD. Kuszące oferty rat 0% są jednak dalekie od prawdy. Cena kredytu wraz z ubezpieczeniem jest zawarta od razu w cenie produktu. Nawet jeśli kupujesz sprzęt za gotówkę, płacisz za koszty kredytów i ich ubezpieczeń, które zaciągają inni. 

Rezygnacja z ubezpieczenia przy zakupie na raty jest możliwa w formie pisemnej. Przed jej złożeniem warto dokładnie przeczytać warunki spłat rat zakupów. Być może wysokość rat  się obniży, jednak częstą sytuacją jest całkowite rozwiązanie umowy przez bank i przymus zapłaty całej kwoty od razu. Zazwyczaj przy zakupie na raty wykupienie ubezpieczenia jest warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu. Po przyznaniu kredytu można próbować zrezygnować z ubezpieczenia.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – wzór

Tutaj dowiesz się jak może wyglądać przykładowa rezygnacja z ubezpieczenia kredytu. Wzór znajduje się poniżej. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi uzyskałeś dokładną odpowiedź na pytanie czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Polecamy dokładnie przeczytać warunki zaciągania kredytu, zakupów na raty i możliwości odstąpienia od ubezpieczenia jeszcze przed podpisaniem umowy. 

admin